nedelja, 18. julij 2021

Karen M. McManus; Dva lahko ohranita skrivnost


Mladinski roman, bolje rečeno mladinska kriminalka z napeto vsebino te pusti brez besed. Sicer me je konec malenkost razočaral, saj je obetal mnogo več, a je vseeno bil dober.  

Pri knjigi mi je predvsem všeč napetost in berljivost. Zgodba se velikokrat spreobrne, mogoče celo prevečkrat v tako kratkem času.

Zgodba se odvija v mestu Echo Ridge, ki je središče dogajanja in je nekako osrednji predmet dogajanja. V mestu se dogajajo umori mladih deklet, vsem pa je skupno, da so kraljice šolskega plesa. Ellery se je preselila v mesto, kjer je izginila tudi njena teta. Glavna lika, Ellery in Malcolm sta izpopolnjena in imata mladostno energijo, dogodki se lepo prepletajo in na koncu, dobesedno z zadnjim stavkom, so vsa vprašanja razjasnjena.

Dogajanje v knjigi res lepo teče, sredinski del pa me je navduševal. Vsako poglavje se konča tako, da knjige enostavno ne moreš izpustiti iz rok.

Knjiga je izšla leta 2019 pri založbi Učila in obsega 300 strani.

četrtek, 15. julij 2021


 O Auschwitzu je napisanih veliko knjig in vse so pretresljive, po navadi pisane z vidika zunanjega opazovalca. Tetovator iz Auschwitza pa je zgodba Žida, ki je preživel Auschwitz – Birkenau. Opisuje boj, predvsem svoj notranji boj, ko je tetoviral svoje rojake. Nekega dne tetovira deklico brez las v katero se zaljubi. Kaj vse je naredil za svojo ljubezen, kako je preživljal dneve v samici, kako se je vrnil iz stavbe smrti iz katere ni bilo povratka, izveste v knjigi.

Po vojni poišče svojo zaročenko iz taborišča in ustvarita si svoje življenje. Žalostna zgodba, ki je napisana po resničnih dogodkih. Zgodba je slikovita, natančna in bralcu naslika prizore, ki se dogajajo v knjigi. Je lepo berljiva in žalostna do konca.

Že v knjigi se srečamo tudi z Cilko, ki pa ji je namenjena celotna zgodba v knjigi Cilkina pot.

Knjiga Tetovator iz Auschwitza je bila prvotno namenjena kot scenarij za film, kasneje jo je pisateljica Heather Morris priredila v tekoče berljivo zgodbo. Zgodba je kratka (267 strani) in na koncu nam postreže še z zemljevidi in dokumenti za lažjo predstavo.

Knjiga je izšla pri založbi Hiša knjig, Založba KMŠ, leta 2018. V slovenščino jo je prevedla Ljubica Karim Rodošek.

Priporočam v branje in opomin nam ljudem, ki nam je mir samoumeven. 

torek, 13. julij 2021

Barka; Boyd Morrison


 Knjiga Barka, pisatelja Boyda Morrisona, mi je po naključju prišla v roke. Označba zgodovinski roman me je malo odvrnila, vendar sem se jo zaradi prijetnega tiska vseeno odločila prebrati.

Po prvih petih straneh prebranega sem vedela, da to ni zgodovinski roman, ampak prava napeta kriminalka. Ljudje so skrivnostno umirali, glavnima junakoma pa so skozi celotno zgodbo stregli po življenju. Glavna junaka imata devet življenj, zato nas spremljata do konca.

Knjiga opisuje iskanje Noetove barke. Barka sploh ni barka, ampak … In poplave sploh niso bile poplave, ampak smrtonosni virus, ki se je prenašal z vodo. Kako se je virus obnašal v današnjem času in kako zelo primerljivo dogajanje je z današnjim časom, boste izvedeli v knjigi. Priporočam v branje, kajti 423 strani je prebranih v trenutku.

Knjiga je leta 2010 izšla pri založbi Anu Elara, v slovenščino jo je prevedla Barbara Hvala.

ponedeljek, 12. julij 2021

Meghan Miranda; Popolna neznanka


 

Popolna neznanka je triler, katerega vsaka stran te bolj prevzame. Bere se zelo tekoče, pisana je zelo lepo, dogodki so podrobno opisani, da si vsako situacijo lahko v živo predstavljamo. V glavi si lahko do potankosti predstavljaš zunanjost oseb ter vse kraje, ki jih opisuje pisateljica.

Napisana je v prvi osebi, pripovedovalka je bivša novinarka in sedanja profesorica slovenščine, Leah, ki se je preselila v nov kraj, da bi začela znova. Tam sreča Emmy, s katero se pozna že iz študentskih let. Ko nekega dne Emmy izgine, Leah začne spoznavati njeno zgodovino, stvari se šele zapletejo in spozna, da se nobena stvar ni zgodila po naključju. Nakar pa pride do umora, ki stvari še bolj zaostri in Leah začne globoko raziskovati situacijo. Z vsakim korakom je bliže razrešitvi primera a hkrati je vse vedno bolj zapleteno.
V zadnjih parih straneh izveš vso resnico in naenkrat so jasni vsi pretekli dogodki.
Med zgodbo se razvije tudi ljubezen med Leah in preiskovalcem primera.
Osebe v knjigi imajo do potankosti izklesan karakter. Zgodba bi bila zanimiva iz perspektive vsake od teh oseb. Vsaka oseba prispeva k zaokroženi celoti in jo do popolnosti izpili.

Knjiga je hkrati tudi poučna, govori namreč o kraji indentitete, lahko bi rekli da ima aktualno tematiko. 

Knjiga ima 397 strani, je iz založbe Hiša knjig, prevedla pa jo je Esther Košir.

Priporočala bi jo tistim, ki so jim všeč kriminalke, trilerji. Potrebno je biti prisoten z glavo, ko bereš, saj so drugače nekatere podrobnosti nejasne.